Co ma wspólnego prawo farmaceutyczne oraz sejf?
    Home  

Szczególne środki ostrożności i sejfy w prawie farmaceutycznym.

A to zagwozdka! Niewiele osób zdaje sobie sprawę, iż apteki zobowiązane są do przechowywania określonych preparatów z uwzględnieniem najwyższych norm bezpieczeństwa. Dotyczy to nie tylko środków odurzających, ale również… leków przeterminowanych.


Na początku… środki, w przypadku których upłynął termin przydatności do spożycia
„Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 grudnia 2002 r. w sprawie postępowania z produktami leczniczymi podrobionymi, zepsutymi, sfałszowanymi lub którym upłynął termin ważności, zawierającymi środki odurzające, substancje psychotropowe i prekursory grupy I-R” wskazuje, że odpowiednie leki przeterminowane, zepsute (np. zalane, częściowo zniszczone mechanicznie), a także sfałszowane muszą być przechowywane w specjalnym, szczelnie zamkniętym pojemniku, oklejonych banderolą z napisem: „DO UNIESZKODLIWIENIA”. To jednak nie koniec zabezpieczeń. Każdy z tych pojemników powinien znajdować się w wydzielonym specjalnie do tego celu pokoju, a więc pokoju przeznaczonym wyłącznie do przechowywania środków odurzających, substancji psychotropowych bądź prekursorów z grupy I-R. Jeżeli właściciel apteki nie wydzielił takowego pomieszczenia, pojemniki winny być umieszczone w specjalnych sejfach, w pomieszczeniach magazynowych.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 grudnia 2002 r. nie mówi jednak, jakie zabezpieczenia winna posiadać szafa do przechowywania leków przeterminowanych. Warto zauważyć jednak, że właściciel apteki obarczony jest odpowiedzialnością za prawidłową utylizację wyżej wymienionych środków, a więc nieodpowiednie zabezpieczenie może skutkować poważnymi konsekwencjami natury prawnej.


Sejf na narkotyki
O szczególnych środkach ostrożności muszą pomyśleć również te apteki, które posiadają w swojej ofercie środki odurzające – łącznie z narkotykami. Podobnie jak w przypadku leków przeterminowanych, sejf na farmaceutyki na bazie substancji psychoaktywnych winien mieć swoje miejsce w magazynie produktów leczniczych. Co więcej, apteka posiadająca w sprzedaży środki odurzające zmuszona jest do prowadzenia tzn. książki narkotycznej – szczegółowej ewidencji przychodu oraz rozchodu takowych leków. Jej stan jest na bieżąco kontrolowany przez wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego.


Sprzedaż hurtowa
Podobne zasady co do przechowywania leków przeterminowanych oraz środków psychoaktywnych, zawierających w dużym uproszczeniu – narkotyki, obowiązują jednostki zajmujące się hurtową sprzedażą farmaceutyków. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 lipca 2016 roku w sprawie wydawania zezwoleń na obrót hurtowy środkami odurzającymi, substancjami psychotropowymi lub prekursorami kategorii 1 mówi, iż na potrzeby takowego obrotu niezbędne jest posiadanie co najmniej zamkniętej metalowej szafy, lodówki bądź kasety – trwale przymocowanej do ściany bądź podłogi pomieszczenia. Przepisy nie warunkują jednak specyfikacji takowej szafy czy sejfu. Wymóg trwałego przymocowania do podłoża wskazuje, iż musi być to produkt o klasy co najmniej S2 – wszystkie inne parametry możemy jednak dobrać samodzielnie.

Produkty powiązane